رابطه عاطفی در مردها

روابط عاطفی در مردان

 

روابط عاطفی در مردها متفاوت است. این تفاوت در مردان به دلیل شرایط و استعدادهای آن ها است. استعداد بخشی ذاتی از شخصیت است اگرچه ممکن است ناشی از تجربیات قبلی فرد نیز باشد مثلا این که چطور و در چه محیطی بزرگ شده اند، روابط مثبت با منفی قبلی ای که تجربه کرده اند و یا خلق و خوی خودشان و هنجارهای اجتماعی که در آن رشد یافته اند. این مقاله نگاهی گذرا به الگوهای رابطه عاطفی در مردان دارد. 

نگاه تاریخ به احساسات مردان

 

از نظر تاریخی اجماع بر این بود که زنان بیشتر از مردان احساساتی هستند. در واقع امروزه بسیاری از زنان هنوز خود را احساساتی تر از مردان می دانند. در طول چند دهه گذشته بسیاری از پزشکان مرد که تجربه زیادی در کار با مردان دارند این ایده را رد کرده اند. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که اکثر مردان به شیوه‌ای اجتماعی شده‌اند که از آن به عنوان «بی رحمانه» یاد می‌شود که به پسران آموزش می‌دهد تا احساسات خود را سرکوب و انکار کنند.

در سال 1995 انجمن روانشناسی آمریکا بخش جدیدی به نام "جامعه مطالعات روانشناختی مردان و مردانگی" را تشکیل داد تا بینش بیشتری در مورد تأثیرات روانشناختی این فرآیند اجتماعی شدن به دست آورد. این روند مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. مردان برای ارتباط خوب با دیگران باید بدانند چه احساسی دارند. احساسات اطلاعات ارزشمندی به افراد می دهد.

اگر در دوران رشد به کودک آموزش داده شود که مردان احساساتی ندارند یا نباید احساساتی داشته باشند او یاد می گیرد که اطلاعاتی را که از احساسات خود دریافت می کند نادیده گرفته و سرکوب کند و بیش از حد به عقل خود متکی می شود. در حالت ایده آل، افکار و احساسات با هم هماهنگ هستند. 

الکسی تایمیا در مردان

الکسی تایمیا وضعیتی است که در آن فرد نمی تواند احساس خود را بداند برچسب بزند و درباره آن فکر کند. دکتر ران لوانت، روانشناس و پروفسور که از پیشگامان مطالعه روانشناسی مردان است اصطلاح "الکسی تایمیا هنجاری مردانه" را ابداع کرد. به گفته دیوید پی وکسلر در کتاب خود "مردان در درمان؛ رویکردهای جدید برای درمان موثر"  این اصطلاح به "الگوهای عاطفی پسرانی که بزرگ می شوند به مردانی تبدیل می شوند که از احساسات و حتی از احساسات خود بی خبرند." اشاره  دارد.

 

 

 

 

 

الگوهای روابط عاطفی در مردها

مردها در روابط عاطفی خود پنج الگو تشکیل می دهندکه در ادامه به تفصیل شرح داده می شود. تشخیص این که چگونه شما یا شریک زندگیتان به طور کامل یا جزئی در این  دسته بندی ها قرارمی گیرید به شما کمک می کند رفتارها و انتظارات خود را در رابطه ی عاشقانه تان تنظیم کنید.

1- تعهد

این مرد به دنبال روابطی است که به تک همسری، متقابل بودن و حمایت متقابل اهمیت می دهد. این مرد ایده آل، زنان را به عنوان یک انسان کامل تحسین می کند به آن ها احترام می گذارد، و آن ها را دوست دارد. با زنان در موقعیت های اقتدار راحت است و شریک زندگی خود را به عنوان صدایی برابر در رابطه می بیند. او همچنین از او برای نقش اساسی که در خانواده ایفا می کند به همان اندازه که به صورت فردی برای او قدردانی می کند.

این دسته همچنین شامل مردانی می‌شود که به راحتی در یک نقش حمایتی در رابطه قرار می‌گیرند به عنوان مثال اگر شریک زندگی او نان‌آور اصلی زندگی‌اش باشد از نقش حمایتی مالی خود نه تهدید می‌شود و نه ناامید می‌شود. او با سیال بودن نقش‌ها احساس راحتی می‌کند و تمام تلاشش را می‌کند که حمایت کند. شایان ذکر است او ممکن است مجبور شود به طور دوره‌ای با شریک زندگی‌اش چک کند تا مشخص کند آیا او همچنان با نقش‌ها راحت است یا خیر. در غیر این صورت، مشکلات در رابطه ممکن است جوانه بزند. 

2- کنترل کننده

این مرد با شریک زندگی خود مانند یک گل ظریف رفتار می کند که برای شکوفا شدن باید نوازش شود. او به کمک به رشد شریک خود افتخار می کند تا زمانی که شریک زندگی او درک کند که نقش های رابطه روشنی وجود دارد. هر چه بدهد، جور دیگری پس می گیرد. او به کارهای خلاقانه ای فکر می کند که باید برای شریک زندگی خود انجام دهد و این کار متقابل است زیرا شریک زندگی او به نوبه خود با مراقبت از او به این فکر پاسخ می دهد که این رفتار یکی از نشانه های مردان وفادار است.

احترام متقابل وجود دارد اما نقش ها در این رابطه به خوبی مشخص شده است. تجربه ای که او نه تنها آرامش بخش بلکه ضروری می داند.  احتمالاً مردی است که پیش بینی پذیری، الگوها و تشریفات را ترجیح می دهد. این نقش‌های تا حدی سنتی می‌توانند به خوبی کار کنند تا زمانی که شریک از آن خسته نشود.

با این حال، این پیکربندی نقش نیز می تواند بسیار شکننده باشد. اگر هر یک از مؤلفه‌های کنترل عاطفی در خانواده به چالش کشیده شود ممکن است احساس خطر کند سر سخت‌تر شود یا حتی عقب‌نشینی کند. این تعادل دقیق ضروری است و هر چیز دیگری می تواند برای او احساس آشفتگی داشته باشد و بنابراین رابطه را به همان ظرافتی که رفتار او با شریک زندگی اش داشته است کند. وفاداری به همسر بزرگترین نشان آن ها است.

3- مرد نابالغ

این مردان بیشتر تمایل به تایید شدن از طرف دوستان و همسالان خود دارند. تمام مسائل را به آن ها در میان می گذارند.آن‌ها خودشان را متقاعد کرده‌اند که بودن در یک رابطه به معنای «گیرکردن» است مگر اینکه شریکی را پیدا کند که مایل به رعایت قوانین مرد باشد. او به سمت سبک زندگی مجردی گرایش دارد و سبک زندگی مجردی را در میان همسالانش تشویق می کند. در طول مسیر چون نیازهای جنسی و شاید نیازهای عاطفی پنهان باید برآورده شود مجبور می شود گاهی اوقات قرار ملاقات بگذارد.

نوع خاصی از افراد وجود دارد که این مرد مایل است با او قرار بگذارد و آن کسی است که اغلب با تایید دوستانش انتخاب شود. اگر شخصی که او با او قرار می گذارد استانداردهای درک شده همسالانش را برآورده نکند ممکن است از شرم رابطه را پنهان یا تحقیر کند. یکی از مشکلاتی که هنگام تلاش برای شروع رابطه عاشقانه با این مرد به وجود می آید این است که او فکر می کند که بخشی از صمیمیت با کسی به معنای آسیب پذیر بودن است و بسیاری از این افراد آسیب پذیر بودن را در منافات با "مردانه" بودن می دانند.

هنگامی که این مرد با دوستانش معاشرت می کند از نظر اجتماعی ممکن است آسیب پذیر باشد و بنابراین این توانایی او را برای ارتباط با زنان کاهش می دهد. همانطور که او بالغ می شود نیازهای عاطفی اش ممکن است تکامل یابد و ممکن است راهی برای باز کردن ارتباط عاطفی پیدا کند. با این حال در برخی موارد ممکن است فقط به خاطر دوستانش وارد روابط شود و در نتیجه همچنان در پرورش تعهد واقعی با مشکل بزرگی مواجه است. 

4-مرد نیازمند یا وابسته

این مرد اغلب به شریک زندگی خود وابسته است در صورت نبودن کسی که سکان او باشد و او را در زندگی روزمره هدایت کند احساس گمراهی می کند. گاهی اوقات این تجربه نیاز شدید ناشی از الگوی مراقبت یا اشتیاق به مراقبت در روابط گذشته یا حتی در اوایل زندگی خانوادگی اوست.

او همچنین ممکن است خود را دوست داشتنی بداند که نیازهای او را از رابطه تشدید می کند. علاوه بر این اغلب سطحی از بی نظمی در نحوه رفتار این مردان در جهان اطرفشان وجود دارد. دشواری او در ایجاد ساختار در زندگی خانگی وابستگی او را تشدید می کند. بدون شریک او احساس گمراهی و بی تاثیری می کند.

وابستگی این مرد و عدم درک اینکه او بیش از حد به شریک زندگی خود وابسته است اغلب رابطه های عاطفی اش را خراب می کند زیرا ممکن است ناخواسته به شریک خود احساس خفگی بدهد. او باید در یک رابطه باشد زیرا از کسی می خواهد که از نظر عاطفی و شاید جسمی از او مراقبت کند. خواسته هایش ممکن است طاقت فرسا به نظر برسند که به نوبه خود ممکن است منجر به طرد شود. 

این مردی که دائماً خود را در موقعیت طرد شدن قرار می دهد ممکن است بارها این روند طرد شدن را پشت سر گذاشته باشد بدون اینکه نقش خود را در خراب کردن رابطه درک کند. شدت وابستگی به او اجازه نمیدهد که بهفمد چقدر شریکش را آزار می دهد. 

5- فوبیک

این مرد ممکن است ترس از صدمه دیدن قرار گرفتن در معرض خطر، آسیب پذیر بودن یا شرمسار شدن را داشته باشد که معمولاً در نتیجه الگوهای اولیه دلبستگی یا فقدان آن به مراقبین، آسیب ها، تجربیات در روابط گذشته، یا بسیاری از دلایل دیگر است. مردمنفرد حتی اگر از بیرون سرسخت به نظر برسد در درون خود بسیار شکننده است و بنابراین یا به طور کلی از روابط برای محافظت از خود دوری می‌کند یا ممکن است وارد یک رابطه شود در حالی که بسیار مراقب، رازدار و بی‌تعهد است. درواقع بسیار محافظه کار عمل می کند و ترس از تعهد در رابطه دارد.

او احتمالاً برای محافظت از خود در برابر دردهای عاطفی افراط می کند از جمله اینکه خود را در موقعیتی قرار نمی دهد که طرد شود. این مرد ممکن است در واقع رابطه گرا باشد اما این تجربه می تواند بسیار مملو از چالش باشد.

نتیجه

در تمام این پنج دسته، افزایش ارتباطات، اطمینان خاطر و صبر ممکن است به تقویت رابطه کمک کند. و درک الگوهای رابطه در این پنج دسته می تواند به شرکای زندگی کمک کند تا بهترین رابطه را به عنوان یک زوج پیدا کنند. باز هم این دسته بندی ها به این منظور نیست که همه ی مردان در این دسته بندی های خشک و غیرمنعطف هستند. 

مردان ممکن است در رابطه ی عاطفی خود از بیش از یک دسته استفاده می کنند به این شکل که ترکیبی از چند دسته باشند، و بسیاری از آنها ممکن است تنها به این روش ها نشان داده نشوند. این توصیفات برای کمک به مردان است برای درک این چه چیزی در یک رابطه دارند چه چیزی از آن می خواهند انگیزه هایشان چیست و کمک به شرکای زندگیشان است که بادرک مرد خود بتوانند بهتر او را دوست بدارند.

 

سخن پایانی

فرقی نمی کند شما در چه سنی هستید و این مقاله را می خوانید، الگوهای شما برای عاشقی و ابراز احساسات چه کسانی بوده اند امروز پیش روی شماست و می توانید از همین امروز احساسات خود را به رسمیت بشناسید. تن به فرهنگ جامعه ندهید که مردها احساساتی نیستند و .. به خودتان رجوع کنید ببینید درمواجهه با مسائل چه احساساتی داشته اید. ببینید اگر در یک رابطه هستید کدام یک از این 5  الگو را شکل می دهید. از هر زمان که استارت را بزنید می توانید در مسیر رشد خود باشید کافی است از همین امروز احساسات خود را ارج بنهید.