واژینیسم | درد دخول و فرار زنان

واژینیسم | درد دخول و فرار زنان

واژینیسم | درد دخول و فرار زنان

واژینیسم یا همان مقاربت دردناک از جمله اختلالات کژکاری جنسی است که در آن زنان هنگام تجربه رابطه جنسی درد زیادی را تحمل می‌کنند و یا هنگام تجربه دخول، عضلات مهبلشان منقبض شده و مانع دخول می‌شود. در این اختلال دو عامل جسمانی و روانی نقش دارند و باعث به وجود آمدن نشانه‌های مختلف می‌شوند. در ادامه مطلب قصد داریم به بیان علل، نشانه‌ها و درمان‌های مختلفی که برای این اختلال بیان شده است بپردازیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

درد دخول و واژینسیم

اختلال درد دخول و واژینیسم یک نوع اختلال کژکاری جنسی است که در آن هنگام رابطه جنسی زن متحمل درد شده تا جایی که دخول برایش امکان ناپذیر است یا بدون درد توانایی دخول وجود ندارد. ازدواج به وصال نرسیده اصطلاح نسبتا رایجی برای زوجینی است که علی‌رغم تلاش نتوانسته‌اند اولین دخول خود را انجام دهند.

نشانه های درد دخول و واژینیسم

فردی که دچار واژینیسم شده است مشکلات مستمر و مکرر در یک یا چند مورد از موارد زیر دارد که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • نزدیکی و یا دخول برای فرد سخت و ناممکن است.
  • هنگامی که زوجین تلاش می‌کنند دخول داشته باشند، زن متحمل درد زیادی در نواحی تناسلی و عضلات لگنی‌اش می‌شود.
  • ممکن است زن ترس و اضطراب شدیدی در مورد درد داشته باشد. یعنی از اینکه هنگام دخول درد را تجربه کند می‌ترسد.
  • عضلات کف لگن زن وقتی که تلاش برای دخول انجام می‌شود شدیدا منقبض شده و مانع دخول می‌گردد.

انواع درد دخول و واژینیسم

تجربه کردن درد در هنگام دخول یا عدم توانایی دخول ممکن است در سراسر زندگی جنسی یک زن وجود داشته باشد و یا بالعکس ممکن است فرد به تازگی آن را تجربه کرده باشد. گاهی اوقات پیش می‌آید که درد و مشکل دخول در ارتباط با یک شریک جنسی خاص رخ می‌دهد در حالیکه در ارتباط با شرکای جنسی دیگر چنین مشکلی به چشم نمی‌آید. شدت این اختلال هم می‌تواند متفاوت باشد. اگر شدت اختلال کم باشد معمولا زن با درد کم راضی به دخول شده و ممکن است ارتباط جنسی ادامه پیدا کند ولی گاهی اوقات شدت درد تا جایی است که فعالیت جنسی متوقف می‌شود.

علل درد دخول و واژینیسم

علل درد دخول به دو عامل زیستی و روانی مرتبط می‌باشد که در ادامه به هر یک از این دو عامل خواهیم پرداخت.

علل زیستی

برخی از علل درد دخول جسمانی و زیستی بوده که معمولا منجر به دردهای عمیق می‌شوند. مشکلات مرتبط با مجاری ادرار، عفونت واژن ، اندومتریوز و خشک شدن واژن پس از یائسگی ممکن است به درد بیانجامد.

علل روانی

علل دیگر احساس درد دخول می‌تواند مرتبط با تجربیات جنسی قبلی مراجع و نگرش‌های وی نسبت به رابطه جنسی باشد. برای مثال گناه آلوده دانستن رابطه جنسی، سوء استفاده‌های جنسی دوران کودکی، عدم آموزش‌های جنسی، باورهای غلط در مورد رابطه جنسی و بسیاری از عوامل مشابه می‌توانند درد را ایجاد کنند. مشکلات رابطه‌ای بین زوجین و اختلافات زناشویی نیز می‌تواند زمینه ساز ایجاد درد شود.

در مورد اختلال دخول یا همان واژینیسم دلیل مشخصی برای این اختلال نداریم. مانند تمام اختلالات جنسی ترکیبی از عوامل می‌تواند وجود داشته باشد. برای مثال نگرش‌های سنتی و منفی نسبت به رابطه جنسی و ترس فرد نسبت به درگیر شدن در یک فعالیت جنسی ممکن است خود را به شکل اختلال دخول نشان دهد.

برخی از زنانی که اختلال دخول را گزارش می‌دهند ممکن است مبتلا به وسواس باشند که معمولا برای درمان وسواس اقدام نمی‌کنند. اما یکی از قوی‌ترین دلایل، مشکلات زناشویی و ارتباطی بین زوجین می‌باشد. دریافت مشاوره جنسی می‌تواند به شما در این زمینه کمک کننده باشد.

درمان درد دخول و واژینیسم

اختلال دخول و اختلال درد هنگام دخول، اختلال‌هایی هستند که با مراجعه به درمانگر می‌توانند بهبود پیدا کنند. اگر علل عضوی برای این اختلالات وجود نداشته باشد و در یک معاینه پیش متخصص زنان مشکلی گزارش نشود، مراجعه به یک سکس تراپیست و درمانگر اختلالات جنسی مشکلات را برطرف می‌کند. برای درمان درد دخول و درد جنسی درمانگر مشکلات جنسی زنان از تکنیک‌های رفتار درمانی و شناختی-رفتاری برای درمان استفاده می‌کند و درمان نیازمند همکاری و علاقمندی مراجع و همسرش می‌باشد.

سوالات متداول

به طور کلی مشکلات اصلی جنسی در زنان شامل چه چیزهایی است و آیا روسپی گری اختلال است؟ 

به طور کلی مشکلات جنسی در زنان شامل واژینیسم، بی میلی جنسی و ناتوانی در رسیدن به ارگاسم است. روسپی گری اختلال محسوب نمی‌شود و نمی‌توان آن را اختلال جنسی طبقه بندی کرد چرا که با چنین نگاهی به نوعی به این عمل مخرب اجتماعی، وجهه قابل پذیرش بودن داده می‌شود. 

به طور کلی علل واژینیسم چیست؟

به طور کلی علل آن شامل دو دسته علل زیستی و علل روانی است که در علل زیستی مربوط به ویژگی‌های جسمانی فرد است و در علل روانی مرتبط با تجربیات جنسی قبلی و نگرش‌های وی نسبت به رابطه جنسی است.