علل و روش های درمان بی میلی جنسي مردان

 

کمبود میل جنسی مردان | علل و روش های درمان بی میلی مردان

کمبود میل جنسی مردان | علل و روش های درمان بی میلی مردان

كمبود میل جنسی مردان یکی از اختلالات کژکاری جنسی در آنان است که بر رضایت زناشویی تاثیر منفی می‌گذارد. رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک زندگی زناشویی است و به خطر افتادن آن یا کاهش کمیت و کیفیتش بر سایر جنبه‌های زندگی مشترک تاثیر خواهد گذاشت. کمبود میل جنسی مردان ممکن است به دلایل متفاوتی مانند عوامل ژنتیکی، استرس و فشار‌های کاری، اختلافات زناشویی، تجارب منفی در کودکی و... به وجود آمده باشد. در صورتی که کاهش میلی جنسی در مردان تداوم داشته باشد منجر به نگرانی زنان در مورد نداشتن جذابیت برای همسرش، از دست دادن اعتماد به نفس و وسوسه‌های فکری در مورد احتمال خیانت شوهرش می‌شود. مشاوره جنسی راهکار موثری برای بررسی اختلال کمبود میل جنسی مردان، علل و درمان آن می باشد. 

اختلال کمبود میل جنسی مردان

به صورت کلی به کاهش یا فقدان میل جنسی، کمبود میل جنسی گفته می‌شود که با بی میلی جنسی تفاوت دارد. کمبود میل جنسی مردان، ممکن است اختلالی اکتسابی باشد. یعنی بعد از یک دوره ثابت از میل جنسی مطلوب، فرد کاهش را گزارش می‌دهد. در مقابل این حالت افرادی هستند که از زمان بلوغ میل جنسی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. در این حالت احتمال تشخیص یکی از انواع اختلالات جنسی بیشتر می‌شود.

برخی مردان نیز در یک موقعیت خاص کمبود میل جنسی را گزارش می‌دهند. برای مثال فرد در ارتباطش با شریک جنسی خاصی میل به برقراری رابطه ندارد. در صورتی که در ارتباط با سایر موقعیت‌ها این میل وجود دارد. این کمبود میل جنسی باید به صورت‌های زیر دیده شود:

1_ فرد کمتر از گذشته به جستجوی رابـطه جنسی بر می‌آید، در موردش کمتر می‌اندیشد، تخیلات و فانتزی‌های جنسی ندارد و میلش نسبت به فعالیت‌های جنسی کاهش می‌یابد.

2_ فرد درگیر رابطه‌های جنسی نمی‌شود. چه با همسر یا شریک جنسی‌اش و چه به صورت خودارضایی.

3_ فرد قادر نیست در رابطه جنسی دلخواهش شرکت کند.
 

علل اختلال کمبود میل جنسی در مردان

 

برخی افراد به شکل ژنتیکی و زیستی ممکن است میل کمتری برای فعالیت‌های جنسی داشته باشند. عوامل شخصیتی مانند عزت نفس پایین یکی از مخرب‌های میل جنسی و سرد مزاجی در مردان است. فردی که خود را به اندازه کافی برای فعالیت جنسی مناسب نمی‌داند، میل جنسی پایین‌تری را تجربه خواهد کرد.
تجربه رابطه جنسی ناکارآمد، تجارب تلخ کودکی، سواستفاده‌های جنسی در کودکی و مشاهده گر بودن اتفاقات تلخ ممکن است تصورات اشتباهی را در مورد رابطه جنسی شکل دهند. طبق تحقیقات شایع‌ترین دلیل کمبود میل جنسی مردان، 
مشکلات روابط زناشویی، درگیری‌ها و مشکلات رابطه‌ای تشخیص داده شده‌اند. پرهیز از رابطه جنسی به مدت طولانی می‌تواند زمینه ساز این تعارضات باشد. علاوه بر موارد فوق، کمبود میل جنسی مردان می‌تواند تحت تاثیر اختلالات کژکاری‌ جنسی، بیماری‌ها، داروها و مواد اعتیاد آور مثل مواد مخدر و  الکل هم قرار گیرد.

اختلال بد ریخت انگاری بدن یکی از عواملی است که منجر به بروز اختلالات جنسی می شود. البته این اختلال بیشتر در میان زنان شایع است. اما تحقیقات نشان می دهد مردان نیز دچار این اختلال و عدم اعتماد به نفس می شوند. دلیل این امر می تواند ترویج فیلم های پورن و نمایش های غیر واقعی صحنه های جنسی باشد.

درمان اختلال کمبود میل جنسی

تشخیص کمبود میل جنسی مردان نیاز به یک مصاحبه تخصصی دارد. برای تشخیص باید تمامی عوامل تاریخچه‌ای و زمینه‌ای فرد بررسی شود و پویایی رابطه او با شریک جنسی‌اش به دقت مورد توجه قرار گیرد. بعد از چنین تشخیصی می‌توان درمان را در ابعاد زیر پیگیری کرد:

1. کاهش اضطراب: یکی از مواردی که حائز اهمیت است مواجه شدن مراجع با جنبه‌های اضطراب آمیز رابطه جنسی است. فرد ممکن است اضطراب‌ عملکرد جنسی داشته باشد که با کمک روانشناس می‌تواند در صدد کاهش اضطراب برآید.

2. نور درمانی: تماس با نور مصنوعی درخشان می‌تواند میل جنسی مردان را افزایش دهد.

3. سایر مداخلات شناختی و رفتاری: در طول درمان‌های شناختی رفتاری باورهای فرد مورد چالش قرار می‌گیرند و در طی زمان، تکنیک‌های صحیح افزایش میل به فرد آموزش داده می‌شود.

4. درمان جایگزین تستوسترون: تستوسترون، هورمونی مردانه است که در ایجاد انگیزه جنسی و تحریک تولید اسپرم نقش دارد. کاهش سطح این هورمون در کمبود میل جنسی مردان موثر است. در این حالت پزشک معالج با تزریق‌ها یا تجویز قرص سطح این هورمون را افزایش می‌دهد. 

احتمال درمان کمبود میل جنسی مردان بدون مراجعه به متخصص بسیار پایین است، با دریافت مشاوره جنسی در زمینه رابطه زناشویی می‌توانید به بهبود کیفیت روابط خود با همسرتان اقدام کمک کنید. 

تاثیر خدمات روانشناسی بر درمان کمبود میل جنسی مردان

عوامل روانی همچون استرس و اضطراب از مهم‌ترین دلایل کمبود میل جنسی مردان هستند. به همین دلیل لازم است که فشارهای روانی ریشه‌یابی شده و درمان شوند. روانشناس با ارائه راهکارهای اصولی، به شما کمک می‌کند تا ذهن خود را از نگرانی خالی کرده و با آرامش و آمادگی کافی به رابطه جنسی بپردازید. این مسئله می تواند به افزایش کیفیت رابطه جنسی‌ کمک کند. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با روانشناسان صحبت کرده و بهترین خدمات مشاوره را دریافت نمایید.